Ayvalık sokaklarını sizlere anlatmaya devam ediyorum. Ayvalık zeytinyağı ve zeytinyağı sabunlarının dışında da sakızlı kurabiyesi, damla sakızlı dondurması ile de meşhurdur. Ayvalık’ta arkadaşlarım ile gezerken canları tatlı istedi.

Öyle sıradan bir tatlı da değildi. Arkadaşlarım bahsettiği tatlıyı da ilk kez duymuştum. Tatlı ile aramın olmaması nedeni ile tatlı ve tatlıdan yapılan yiyeceklere biraz uzaktım sanırım. Benim için varsa yoksa acı ve baharatlı yiyecekler başta geliyor. Tabi damak zevki, renkler gibi tartışmaya hayli açık, uçsuz bucaksız bir konuydu. Ayvalık’ta olan meşhur bir tatlının ismini duyunca da şaşırdım. O kadar Ayvalık’a gelip bu tatlıyı duymamış olmamda açıkçası üzdü beni. Tatlının ismi lor tatlısıydı. Lor sevmeyen biri için lor tatlısını duymuş olmama da hayli şaşırtmıştı beni. Hoşmerim’den peynirin tatlıda ki o leziz hanesini biliyor ve seviyordum. Lor tatlısı için ise cesaret edip yiyemedim. Tabi ki de lor tatlısını yiyen arkadaşlarım bayıla bayıla yedi bense izlemekle yetindim. Görünüş olarak da hayli güzeldi. Kesinlikle peynir ve türevlerini sevenler için ideal bir tatlıdır diye düşünüyorum.

Lor tatlısı yemek için girdiğimiz tatlıcıda, duvarda bulunan tarihi bir gazete dikkatimi çekti. Gazetedeki habere konu olan ise hem Sakız Adası hem de Zeytinli Baklavaydı. İlk başta Sakız Adası’nın isminin nereden geldiğini öğreniş de oldum. Bazı yöre isimleri, isimlerini bölgelerindeki meşhur yer altı ya da yer üstü kaynaklarından alırken ,bazı yerler ise efsanelerden isimlerini alırdı. Sakız Adası’nın da ismini damla sakızından aldığını öğrenmiş oldum.

Sakız Adası’nın tarihçesi milattan önce 600’lü yıllara dayanmaktadır. Günümüze kadar buram buram damla sakızları ile gelmektedir. Hem ekonomik hem de kültürel faaliyetlerini yüz yıllardır sürdürmektedir. Sakız Adası tarih boyunca bir çok kültüre beşiklik etmiş ve kültürel değişime de uğramıştır. Bizans döneminde en çok değişime ve gelişmeye uğrayan Sakız Adası ,Bizanslılar ,Sakız Adası’nda kale olması nedeniyle de bir çok küçük burç inşa etmişlerdir.1500’lü yıllarda Sakız Adası ,Osmanlı tarafından işgal edilmiştir. Fakat Sakız Adası ismini de almış olduğu, damla sakız nedeni ile imtiyazlı olarak yönetilmesine karar verişmiş ve yönetilmiştir. Daha sonra Sakız Adası 1912 yılında el değiştirip, özgürlüğü kazanıp Yunanistan’a bağlanmıştır.

Sakız Adası’nda eşi benzeri olmayan, sadece Güney Sakız Adası’nda yetişen sakız ürününe sahiptir. Güney Sakız Adası’nda sakız üretimi yapan güney köylerinin ismi de Sakız Köyleri diye geçmektedir. Sakız Adası’nın meşhur damla sakızlarını Ayvalık sokaklarında hemen hemen her lezzetin içinde bulmak da mümkündür. Damla sakızlı dondurma, sakızlı tatlı, sakızlı kurabiye ile bu lezzet alır başını gider. Bir gün Ayvalık’a yolunuz düşerse, damla sakızlı lezzetlerin tatlarına bakmadan geçmeyiniz.