Okulların ara tatil dönüşü, açılmasına üç gün kala kamuoyunun beklemediği bir duyuru yapıldı. Balıkesir genelinde 51 okul deprem riski nedeniyle boşaltılarak, yıkılacak. İdareciler, öğrenciler, veliler ve herkes şaşkın. Ne olduğunu anlamaya çalışıyor.

Taşının demek kolay.  Bunun hem teknik, hem mali, hem idari boyutu var ve asıl önemlisi eğitim boyutu var. Son sınıflarda okuyan yüzlerce öğrenci yakın zamanda sınava girecekler. Yeni okulda planlamanın yapılması, düzenin oturması, fiziki ve psikolojik şartlara uyum sağlanması zaman alacak. Dakika kaybını zarardan bilen son sınıf öğrencileri mağdur olacak.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu durum için önlem aldığını duyanınız var mı?

Ben duymadım. Demek ki sayın yöneticilerimizin böyle bir derdi yok. Mesela değişen servis koşulları ve saatleri nasıl düzenlenecek?

Bütün okullarda tekli eğitim beklerken tam tersine ikili eğitime geçmek nasıl bir öngörüdür?

Bu okulların depreme dayanıklılık etütleri ne zaman yapıldı? Hepsi aynı anda yapılmadığına göre, dayanıksız okullar için şimdiye kadar niçin önlem alınmadı? Son zamanlarda meydana gelen depremlerden korkulduğu için mi böyle bir karar verildi?

Tam güne geçmek için para bulamayan Milli Eğitim Müdürlüğü 51 okul için nasıl ve nereden kaynak bulacak?

Bu okullar ne zaman bitirilecek?

İl genelinde tam gün hedefine ne zaman ulaşılacak?

Sorular, sorunlar...

Bu soruları cevaplayacak ve sorunları çözecek yöneticiler kimler ve niçin sessizler?

Basının önüne çıkıp aklımızı kurcalayan bütün soruları cevaplasanız ve ne yapacağımızı nedenleriyle açıklasanız, biz de rahatlasak. Yoksa siz ne yapacağınızı bilmiyor musunuz?

Sayın valimizin eğitime verdiği önemi bilmesek içimizdeki şüpheler daha da artacak. Ancak bu son olayda oradan da açıklama gelmeyince belirsizlik hepimizi yordu.

Biran önce toparlanıp insanları mağdur etmeyecek çözümleri açıklayınız ve halktaki tedirginlikleri gideriniz. Bu çok zor olmasa gerek. Yapamayacaksanız bırakıp gitme erdemini gösterebilirsiniz.

Sağlıcakla.