TFF tarafından liglerin süresiz olarak ertelenmesi, liglerin olduğu gibi tescillenmesi dedikodularına yol açarken, spor camiasında bu konu ile ilgili birbirinden çarpıcı açıklamalar dile getirildi. Balıkesirspor teknik sorumlusu Yusuf Şimşek ise konu ile ilgili, "Ligin tesciline ve play-off sistemine karşıyım" dedi.

Balıkesirspor teknik patronu Yusuf Şimşek, liglerin tescil edilmesi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Hedefimiz olmamasına rağmen ligin tesciline ve play-off sistemine karşıyım. İnşallah maçlar tamamlanır” ifadelerini kullandı. Balıkesirspor'un başında 8 lig maçında 2 galibiyet, 4 beraberlik ve 2 yenilgi alan Şimşek, "Balıkesir'in hiçbir hedefi olmamasına rağmen bunları düşünüyorum. İnşallah koronavirüs bir an önce son bulur ve ligler devam eder. Tabii önemli olan insan sağlığı" dedi.

GİRAY BULAK: LİGLER BU ŞEKİLDE TESCİL EDİLSİN

Balıkesirspor eski tekbik direktörü Giray Bulak, "Çok güzel bir söz var. 'Kul plan yaparken, kader gülermiş.' Koronavirüs salgınının en az bir buçuk iki ay daha devam edeceğini düşünüyorum. Çeşitli önermeler var. Liglerin bu şekilde tescil edilmesi lazım. Trabzonspor'un şampiyon olmasını isterim, Trabzon şampiyon olsun ama çok sevdiğim Rizespor da küme düşebilir. Rize de benim ikinci memleketimdir. Liglerin tescil edilmesi, play-off ve 'küme düşme kaldırılsın' fikrinden daha iyi bir düşünce" dedi.

''BU LİGLER TESCİL FALAN EDİLMEZ''

Beşiktaş Başkanı Ahmet Nur Çebi de, liglerin şu anki haliyle tescil edilmesiyle ilgili ''Bu ligler tescil falan edilmez. Bu lig oynanmamış kabul edilmeli görüşündeyim.'' dedi.

Ahmet Nur Çebi, ''Kulüpler Birliği'nde ortak bir karar yok. Liglerin başlamasını istiyoruz. Herkes fikirlerini söyledi. Herkesin hemfikir olduğu konu inşallah bu sıkıntıyı süratle atlatırız ve ligler başlar. Bu konuda mutabakat sağlandı. Kimisi play-off diyebilir. Ama bu konuda fikir birliği söz konusu değil. Bu ligler oynanmalı. Oynandığı zaman sorun bitmiş olacak. Ne mutlu bize. Bu ligler tescil falan edilmez. Bu lig oynanmamış kabul edilmeli görüşündeyim. Bu sene bu lig oynanmamış kabul edilebilir. Niyetimiz oynamak tabi.'' ifadelerini kullandı.

ÖNCE SAĞLIK

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir, koronavirüs sürecinin uzaması halinde Süper Lig’in mevcut haliyle tescil edilmesi veya ilerleyen dönemde play-off oynatılması iddialarına açıklık getirdi.

Özdemir, “Şu an konuşulan iddialar asla doğru değil. Bu konular gündemimizde dahi yok. Bizim için sağlık her şeyden önce gelir. Biz fotoğrafa bu açıdan bakıyoruz. Herkes kafasına göre, kendi kendine konuşuyor. Karar verici biziz. Ne play-off ne de liglerin mevcut haliyle tescili gündemimizde yer almıyor. Çünkü hiçbir şey belli değil. Sanıldığı gibi ligin başlangıcıyla ilgili öyle belli bir tarih falan da yok. Kulüpler Birliği ile bunu bile konuşmadık. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, TFF olarak 7 maddelik bir rapor verdik. Bu raporda süreçle ilgili bir dizi senaryolar var ve sadece sayın Bakan biliyor” diye konuştu.