Kimsin sen?

Nasıl tarif edersin kendini ya da seni tanımayan biri, başkalarına seni nasıl anlatır?

Belki de doğru soru; sen kim olmak istiyorsun?

İyi bir öğretmen, işini önemseyen, çalışkan, öğrencileri ve velileriyle ilişkileri güzel, çevresinden taktir gören.

Başarılı bir doktor da olabilirisin. Hastalarına duyarlı, teşhisleri doğru, verdiği ilaçlar ve uyguladığı tedavilerle insanları rahatlatan bir doktor.

Belediye parkında çalışan görevlisindir belki. İşini ciddiyetle yapan, parkı temiz tutan, en ufak kağıt parçasını bile üşenmeyip yerden alan.

Market çalışanı da olabilirsin. Güler yüzlü, işine saatinde gidip gelen, insanlara yardımcı olan, yüzlerini güldüren bir çalışan.

Çilekeş bir esnaf; ayakta durmaya çalışan. Ama yine de müşterisine yüzü gülen. Fiyatları makul tutan, insanların müşkülünü gideren, sevilen.

Ya da emekli, namazında niyazında, bir kenara çekilmiş, çevresinde iyi tanınan biri.

Kısacası dostlar; toplumda kendine bir yer edinmiş, ya da edinmeye çalışan birisiniz. İşsiz güçsüz, kendine bir yol bulmaya çalışan genç veya zengin bir işadamı kimliğiniz olabilir.

Her kim olursanız olun. Toplum tarafından kabul görmüş bütün özelliklerinizin tam olması, kalıcı olması ve taçlanması için önce insan olmanız gerekiyor. İnsani değerlere sahip değilseniz diğer özeliklerinizin, ünvanlarınızın çokta anlamlı olduğunu sanmıyorum.

Özetle; iyi öğretmen, iyi doktor, iyi çalışan, iyi emekli, iyi imam, iyi esnaf sıfatlarımızın yanına iyi insan sıfatını da eklememiz, geride bırakacağımız en büyük mirasımızdır diye düşünüyorum.

Sağlıcakla…