Malumunuz dünyada 12 Aralık 2019 da görülen Yeni Tip Koronovirüs ile ülke olarak ilk vakanın 11 Martta görülmesi ile topyekün bir mücadele içine girmiştik. 1 veya 2 hafta içinde pek çok ülkeye yayılan ve küresel bir salgın haline gelen adı Covid 19 olan virüsün can kayıpları her geçen gün giderek arttı. İnsanların sürekli hareket halinde olduğu bir dünyada ne kadar direnç gösterilirse gösterilsin bazı acı sonuçları önlemek mümkün olamadı. Ülkemiz dünya ile ilişkisini sürecin en başında kesemediğinden Koronovirüs tablosu her geçen gün daha da ağırlaşmaya başladı. Bu bir eleştiri değil bunun mümkün olamayacağını her aklı başında insan bilir. Ticareti, eğitimi, turizmi daha birçok faaliyeti bıçak keser gibi kesmenin mümkün olmadığının bunun vatandaşlar üzerinde büyük etkilerinin olacağı bilindiğinden dünya ile teması kesmek bir anda mümkün olmadı.

Ancak ilk vakanın görüldüğü 11 Marttan bu yana alınan tedbirler, yasaklar ve uygulamalar ile Koronovirüs tablosu kontrol altında tutulmaya çalışılmış, diğer ülkelere nazaran başarılı bir Koronovirüs süreci yürütülmektedir. Sağlık Bakanlığı’nın Bilim Kurulu’nun önerilerinin ışığında sürecin kaçınılmaz olan en az hasarla atlatılması için tabiri caizse uykusuz geceler geçirdiklerini sağlık çalışanlarının özverili çalışmaları ile Koronovirüsün kontrol altında tutulmaya çalışıldığını biliyoruz.

Koronovirüs tablosunda vaka sayısı azalmaya ve filyasyon çalışmaları kontrol altında tutulmaya başlandığında yeni model normalleşme gündeme gelmiş buna bağlı olarak alınması gereken tüm tedbirlerle beraber örneğin hafta sonu sokağa çıkma yasağının kaldırılabileceği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bildirilmişti. Ticaretle uğraşan kesimler bu habere istinaden malzeme stoğu yapmış, tatile gitmek isteyen vatandaşlar rezervasyon yaptırmış, tatil mekanları ona göre hazırlıklarını yapmış seyahat yasağının kaldırılmasıyla otobüs biletleri alınmıştı.   Ne yazık ki yeni normallere göre hazırlanan sürecin sinyalleri verilmeye başlandığında vatandaşlarımız bunu tamamen normalleşme olarak algılamış vur patlasın çal oynasın sahiller cıvıldamaya başlamış, horoz dövüşleri, taziye ziyaretleri, geçmiş olsun ziyaretlerinin artmasıyla koronovirüs yeniden yükselme göstermiştir.

Artan koronovirüs sayısına göre tedbirlerin ihmal edilmesinden dolayı hafta sonu sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş ancak vatandaşlardan gelen mağduriyet mesajlarının ve taleplerin ardından tekrar tekrar tedbir uyarılarıyla sokağa çıkma yasağı iptal edilmişti. Ancak ne yazık ki hafta sonu yine aynı tedbirin elden bırakıldığı görüntüleri haberlere yansıdı.

 

Bir de gripten de şu kadar insan ölüyordu bu kadar abartılmadı diyenler de vardı. Grip çeşitleri ve tedavileri konusunda dünyada sayısız tedavi çeşitleri olduğu hastalıkların tedavisi için hastane, şehir, hatta farklı ülkeler tercih edilebileceği unutuldu. Diğer hastalıklar gibi ecel geldiyse bunun gripten mi kanserden mi kalp krizinden mi olduğu önemli değildir.  Ancak yeni tip Koronovirüs ile alakalı tüm dünya çaresizdi, teşhisi, tedavisi, uygulamaları, aşısı tam bir mumammaydı.  Covid 19 için hastane, şehir, ülke tercihimiz olamazdı. Covid 19’un baş gösterdiği 6 aylık süreçte hiçbir virüs ve hiçbir grip bu kadar ölümcül olmadı.

 

İnsanların zaten ihtiyacı olan rehavet ve tedbirsizliğe bu tür söylemlerle lütfen teşvikte bulunmayalım. Covid 19 hala tehlikeli ve can alıcı bir virüstür. Bunun bilincinde olarak hayatımıza yeni normallerle devam etmemiz gerektiğini bilerek tedbiri elden bırakmayalım. Birilerinin sorumsuzluğu milyonlarca insanın ticaretine, sosyal hayatına, çalışma düzenine, uykusuz gecelerine sebep olabilir. Bu vebalden kaçınalım. DAHA FAZLA TEDBİR DAHA NORMAL BİR HAYATTIR.