Her sabah büyük bir umut içinde uyanıyorum. Uyandığım an ise artık pandemi bitmiş olsun hayalleri ile gözlerimi açık, gerçeğin yüzüme soğuk bir yel şeklinde vuruluşu ile yerimden irkiliyorum.

Ruh sağlığı olarak gerek toplum ve gerekse dünya çapında bir pandemiyi kanıksama dönemi başladı. İlk başlardaki korku ve panik yerini normalleşme sürecine bırakmaya başladı. Her geçen gün ve özellikle akşam saatlerinde Sağlık Bakanlığı’mız tarafından yayınlanan vaka sayısı ve ölüm sayılarını da normal karşılamaya başladık. İlkbaharın  her sene üzerime bir örtü gibi örtüğü bezmişlik ruh haline de bürünmedim desem yalan olur. Uzmanlarında son günlerde üzerinde durduğu konu, ilkbaharın yorgunluğu ile streslimizin iyice artmış olduğu. Artan streslerimize bir de reflü denen illet eklenince de hayat daha da bir sorgulanmayı hak etmeye başladı.

 

Bugün Balıkesir Valiliği geç olsa da sokağa maskesiz çıkanlara ceza uygulama kararı aldıklarını duyurdu. Hoş bu alınan kararı Balıkesir Hıfzısıhha kurulu  Balıkesir’e uygun gördüğü bir karar. Hemen aklıma şu geldi acaba vaka sayılarında korkulacak derecede bir artış mı yaşadı Balıkesir? Ülkemizdeki diğer şehirlere de emsal bir karar olmasını diliyorum ,sokağa maskesi çıkılmaması gerektiği bilinci birçok vatandaşlarımızda maalesef henüz uygulanmamakta. Böyle devam edilmesinin önü kesilmesi adına geç ama zamanlı bir karar. Dilerim denetim yapan görevlilerde  maskesiz sokağa çıkan vatandaşlarımıza gereken cezayı uygular ve bizler de pandeminin bu zorlu sürecini az da olsa atlatmış oluruz.

 

Değinmeden geçemeyeceğim bir konu da ; düğün salonlarının açılacak olması. Bugün düğün salonlarının hangi şartlar sağlandığında düğün ve davet kabul edeceklerine baktım. İlk gözüme çarpansa çubuklu halay oldu. Halay kültürü bizim milli değerimizdir. İlle el ele kol kola samimi bir şekilde halay müzikleri ile coşan bir topluma adeta dahiyane fikir olarak sunulmuş. Tabi ki de halay çekmenin verdiği o mutluluğu verme z hoş bu salgında düğün davetlerine kaç kişi de icabet der bu da muamma…