2020’nin ilk 3 ayı biterken başımıza gelmedik kalmadı desek yeridir. Önce Suriye belası, sonra depremler derken koronavirüs le devam eden yıl nasıl sonuçlanacak bakalım. Bu yaşımıza kadar böylesi zorlu başlayan bir yıl görmedik. Sonu hayırlı olur inşallah.

Bütün dünyayı etkileyen salgın diğer olayları unutturdu. Böyle giderse özellikle Avrupa ve bütün dünyada 2. Dünya savaşını da geçen etkilere sebep olacak. Yaşlı nüfusun yoğun olduğu Avrupa ülkeleri vatandaşlarını korumakta zorluk çekecek gibi. Bunun dışında her türlü ekonomik faaliyetler de durdurulursa bütün dünya ekonomileri olumsuz etkilenecek.

Hal böyle iken; salgının önüne geçebilecek ne bir tedavi edici ilaç, ne de aşı bulunabildi. Yapabileceğimiz tek şey sosyal izolasyon ve karantina uygulaması. Devletimiz konu ile ilgili kararları almaya çalışıyor. Bana göre umre ve dış ülkelerden gelen gelenlerle ilgili karantina kararlarında bir miktar geç kalınsa da şu an için diğer ülkelerden bir tık önde olduğumuzu düşünüyorum.

Ancak; alınan kararların başarılı olabilmesi, vatandaşlarımızın katılımına bağlı. Özellikle 65 yaş üstü ve kronik hastalıkları olanların daha özenli olması gerekiyor. Kararlara uymamakta ısrar edenlerin ise kesinlikle sert şekilde cezalandırılması gerekiyor. Çünkü bu kişiler kendilerinden çok toplumu tehlikeye atıyorlar. Bu şekilde hareket ederlerse genel bir sokağa çıkma yasağında herkes, hem maddi hem de manevi zarar görecektir.

Her zor durumda birlik içinde hareket etmeyi başarabilen milletimiz; inşallah bu beladan da sıyrılmayı başaracaktır. Birçok insanımız işini bu süreçte kaybetti. Esnaflarımız zor durumda. Çevremizde bu şekilde zor durumda olanları koruyup kollamak hepimizin görevi. Kimimiz dükkan ya da ev kirasını almayarak, kimimiz zor durumda olan kardeşlerimize maddi manevi yardım ederek bu süreci atlatmalıyız.

Bu süreçte işini kaybeden, ticari açıdan zor duruma düşen kardeşlerimiz, valilik eliyle tespit edilebilir. Kurulacak komisyonlarca tespit edilenlere; bağışlarla oluşturulacak bir fondan yardım yapılabilir. Fitre, zekat ve bağışların toplanacağı bir fon hesabı ve herkesin güvenini alacak bir komisyonla bu iş kolaylıkla yapılabilir diye düşünüyorum.

İnsan olmanın, vatandaş olmanın ve millet olmanın sınandığı bu günler de dayanışmanın zirvesine çıkmaya herkesin gönüllü olduğundan şüphem yok. Dayanışma; tehlikelere karşı birlik olmak demektir. Şimdi değil de ne zaman?

Sağlıcakla…