Sırtınızı yaslayabileceğiniz biri veya birileri var mı hayatınızda? Hiç arkanıza bakmadan, gözünüz kapalı güvenebileceğiniz biri..? Eğer varsa bu hayatta çok fazla şeye sahipsiniz demektir. Çünkü bu devirde artık insanların birbirine güvenmesini geçtim, evlatlar babalarına bile güvenemez oldu. Şimdiki ilişkilere bakıyorum da çiftler arasında sürekli bir güvensizlik problemi. Tamam, eskiyle asla şimdiyi kıyaslayamayız. Ama ben şuan ki devirle eski zamanın arasındaki binlerce farka dikkat çekmek istiyorum.

Havadan nem kapmak deyimini bilirsiniz. Heh işte tam da bu tarz insanlarda oluyor genelde güvensizlik. İsterseniz dört dörtlük bir insan olun. Yine de şüphe duyacak, güvenmeyecek bir şey bulurlar sizde... Ama bir de sonradan kaybedilen güven duygusu var. Bu da kalan açısından en çok can acıtanı. Bir insana güvenmişsin, sırtını yaslamışsın, gelmiş seni en zayıf noktandan vurmuş. Özellikle şu devirde birilerine bir şeyler anlatırken daha dikkatli seçin ağzınızdan çıkacak kelimeleri. Karşıdaki kişiyi tam olarak tanımadan asla en özelinizi, içinizdeki derin acıları anlatmaya kalkmayın. Çünkü gerçekten kimin nereden vuracağı hiç belli olmuyor.

Peki güven geri kazanılır mı? Bana sorarsanız asla! Bir kere kırılan güven geriye kazanılmaz. O hatayı yapan insan bir daha yapar. Elbette ki ikinci bir şansı vermeliyiz ama eskisi kadar çok güvenerek değil. Her an altından her şey çıkabilir gözüyle diken üstünde olmamız gerek.

Şu üç şeyi unutmayın: Saygı, Sevgi, Güven...
Saygının olmadığı yerde HAKARET...
Sevginin olmadığı yerde NEFRET...
Güvenin olmadığı yerde İHANET vardır...