İlkokul 3. Sınıftaydım ilk gazetemi aldığımda. Ailemin verdiği harçlıkları biriktirip almıştım. O günden sonra da akranlarım harçlıklarıyla bisküvi, gazoz alırken ben, biriktirip gazete almaya başladım. Çoğunlukla da “Yeni Asır” gazetesini alırdım. Hem yerel haberler çokça yer alırdı, hem de çok fazla siyasi yorumlar olmazdı. Tarafsızlık bugün olduğu gibi o günde benim için önemliydi.

Gazete ne yazıyorsa ya da radyo haberleri ne diyorsa; doğru bizim için oydu. Yalan haber diye bir kavram oluşmamıştı bende. Hoş, içinde yaşadığım ortamda da yoktu böyle bir düşünce. Gerçi kıyaslama yapacağımız farklı haber kaynaklarına da sahip değildik.

Zaman geçtikçe, biz büyüdükçe, ülkede siyasi gerilim arttıkça taraf tutan gazetelerin olduğunu da görmeye başladık. Öyle ki, elinizde hangi gazeteyi görürlerse sizi o görüşten zannederlerdi. Tabii bu durum sizin olmadık yerde başınızı derde de sokardı.

Bütün bu gerilimli ortama rağmen 1980 öncesi dahil 2000’li yıllara kadar olabildiğince tarafsız kalmaya çalışan gazeteler vardı. Ancak gazeteler, televizyonun da etkisiyle giderek etkinliğini ve karlılıklarını yitirmeye başladı. Zamanla çıkar guruplarının ve işadamlarının eline geçen gazeteler ve gazeteciler objektifliklerini kaybettiler. Artık aynı manşetle çıkan, ısmarlama haber yapılan, kamuoyunu yönlendirmeye çalışan, siyasilerin elinde oyuncak olan haber kaynakları haline geldiler. İstisna olarak işini doğru yapanlar vardır tabii.

Oysa demokrasilerde halkın yani en büyük karar vericinin doğru bilgilendirilmesi, haber kaynaklarının bağımsızlığına bağlı. Bu yüzden gazetecilerin, gazetecilikten para kazanabilmeleri ve kimsenin etkisi altında kalmadan işlerini yapabilmeleri sağlanmalıdır. Gazeteler, televizyonlar ve haber siteleri çıkar guruplarının, işadamlarının ve siyaset simsarlarının elinde kalmamalıdır. Bunun için gerekli yasal adımlar atılmalıdır.

Gazetecilik zor iştir. Gazeteci olmak iyi yürekli olmayı gerektirir. Bunun yanı sıra yetenekli, dürüst, çalışkan ve özgüvenli olmalıdır. Ayrıca sağlam bir sinir sistemi de gazetecinin olmazsa olmazıdır. Kısacası gazetecilik mesleğini diğer mesleklerden ayıran bir sürü insani özellikler vardır. O yüzden gazeteciler saygıdeğer ve onurlu kişilerdir. Hep beraber gazetecilik onuruna sahip çıkmak görevimizdir.

Meslek ilkelerine uyan, onurlu, bir gazetecinin sahip olması gereken üstün vasıflara sahip bütün çalışan gazetecilerin günü kutlu olsun.

Sağlıcakla…