BESOB Başkanı Fehmi Erdem, 2019 yılında Balıkesir il genelinde 4 bin 823 yeni işyerinin açıldığını, bin 925 işyerinin de kapandığını söyledi. Esnaf ve sanatkarın 2019 yılında nakit sıkıntısı yaşadığını belirten Erdem, esnaf ve kefalet kredilerindeki faiz düşüşünün 2020 yılına umutla bakmalarına neden olduğunu söyledi.

2019 yılının esnaf camiası için zor geçtiğini, piyasalarda nakit sıkıntısının yaşandığını dile getiren Erdem, yakın zamanda gerçekleşen esnaf ve kefalet kredilerinde yaşanan faiz düşüşünün 2020 yılına umutlu bakmalarına neden olduğunu söyledi.  Balıkesir il genelinde 2019 yılında 4 bin 823 yeni işyerinin açıldığını ve bin 925 işyerinin de kapandığını vurgulayan Erdem, geçtiğimiz yılla ilgili şu değerlendirmede bulundu: “ Esnaf ve sanatkâr, 2019 yılını nakit sıkıntılı geçirdi. Piyasada nakit sıkıntının yaşanması başta krediyle iş yapan esnafımız olmak üzere herkesi olumsuz etkiledi. Son üç yılın iş yeri açılma ve kapanma sayılarına baktığımızda pek değişen bir şeyin olmadığını görüyoruz. 2017 yılında 4 bin 882 tane yeni işyeri açılırken, bin 738 işyeri kapanmış. 2018 yılında 5 bin 148 işyeri açılırken, bin 811 tane işyeri kapanmış. 2019 yılında 4 bin 823 tane işyeri açılırken bin 925 tane işyeri kapanmış. Son üç yıla baktığımızda çok büyük farklılıklar görmüyoruz. Ancak işyerlerinin cirolarına indiğimiz zaman düşüş göze çarpıyor. Daha önceden krediyle iş döndüren esnafımız daha zor durumda kalıyor nakit sıkıntısı çektiği için. Tüketicinin de nakit sıkıntısı var, üreticinin de nakit sıkıntısı var. Hem de hem üretici hem de tüketici sınıfında yer alan esnaf ve sanatkârın da nakit sıkıntısı var” dedi.  

 

EN ÇOK AÇILAN İŞYERİ KAHVAHANE EN ÇOK KAPANAN BAKKAL

Geçtiğimiz yıl Balıkesir’de en çok açılan işyerinin kahvehane ve kıraathane, en çok kapanan işyerinin ise bakkal, bayi ve büfe olduğunu kaydeden BESOB Başkanı Fehmi Erdem, “ 2019 yılında Balıkesir’de en çok açılan meslek; kahvehane ve kıraathane. Toplam; 355 tane kahvehane ve kıraathane açılmış. İkinci sırada lokantacılık geliyor; 338 tane açılmış. Üçüncü sırada ise 291 ile bakkal, bayi büfecilik geliyor.  Kapanan işyerlerine baktığımızda ise birinci sırada; 179 ile bakkal, bayi, büfe geliyor. En çok açılan üçüncü meslek olan bakkal, bayi, büfe mesleğinin en çok kapanan meslek olmasının altında mahalle aralarına kadar giren zincir marketler yatıyor” dedi.  

 

ESNAF VE KEFALET KREDİLERİNİN DÜŞMESİ ESNAFIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

 

Kısa bir zaman içerisinde esnaf ve kefalet kredilerinde yaşanan faiz düşününün 2020 yılından beklentileri arttırdığını belirten BESOB Başkanı Fehmi Erdem, “ Esnaf ve kefalet kredileri birer puan aşağıya çekildi. Bir dönem 5’ten 6’ya yükselmişti şimdi 4’e indi. Kredi maksimum 4 yıldı 5 yıla çıkartıldı. Bu krediler esnafa bir nebze olsun nefes aldırdı. Bu sistemin biraz daha gelişmesi lazım. Sadece esnaf ve kefalet kredileriyle değil de devlet ve özel bankalarda işin içine girmeli ki krediye ulaşmak daha kolay olsun. Üç defa sicil affı çıktı. Fakat sicil affı uygulamasında sorun yaşandı. Her bankanın kendi veri tabanları var ve iki yıl önce kredi kartı ödemesinde yaşanan erteleme sicili etkiliyor ve bugün krediye ulaşmayı olumsuz etkiliyor. Üretici ve tüketici kredisi çok iyi analiz edilmeli. Üretici kredisinin düşürülmesi gerekiyor” dedi.

 

“KOSGEB TARZI BİR KURULUŞ BEKLİYORUZ”

 

 Bunun yanı sıra herkes KOSGEB’in can suyu kredisini bekliyor. Ancak KOSGEB’in asıl kuruluş amacı esnaf ve sanatkardan ziyade küçük ve orta ölçekli imalatçı işletmelere destek olmaktır. 2008-2009 yıllarında bizde KOSGEB’in içerisinde yer aldık. Ancak KOSGEB bu taleplere yetemiyor. Bizim hükümetten 2020 yılı için en büyük talebimiz;  kolay krediye ulaşım ve KOSGEB tarzında bir kuruluşun sadece esnaf ve sanatkarlar için kurulmasıdır.