Sosyal medya oluşumu ve kuruluşları hayatımıza gireli nereden baksak en az 15 yıl olmuştur.Bu onbeş yıl içinde sosyal medyayı kapsayan doğrı bilgiler ve yanlış bilglerde almış başını gidiyor.

Son zamanlarda şunu fark ettim sosyal medyada severek takip ettiğimiz gruplar artık yalan dolan haber başlığı ile tıklanmaya çalışılan sayfa olarak değişmiş bana kalırsa da hesaplar çalınmış.

Çalınan hesaplar eskiden büyük sayfa ve gruplar olurken şimdi son günlerde yakınlarımın da hesaplarının çalındığına tanıklık eder oldum.

Dolandırma yöntemleri maalesef her seferinde toplumun durumuna göre değişiyor.

Son günlerdeki yaşanan dolandırılma olaylarına bizzar tanıklık ettim.

Bir yakınımdan mesaj aldım,instagram üzerinden gelen mesajdı.

Yakınımın bana hitap şekli başkadır.Ve bu hesabı ele geçiren kişilerde konuşma geçmişini okuyup karşıdakine nasıl hitap edildiğine dikkat edio öyle yazıyorlar.

Ben de yakınım sanıp cevapladım.

Gelen mesaj beni şoke etti,pandemi yardımından yararlandığını benimde yararlanmam için telefonumun faturalı olup olmadığını sordu ve işte o an anladım ki bu hesap benim tanıdğım değil.Hemen tanıdığımı aradım,o da karakola gittiğini onun da bir tanıdığı güvendiği kişiden yine aynı mesajı aldığını o sanıp o linke tıklayıp hesabının karşı tarafa geçtiğini faturalı hattından da 120 tl kaptırdığını söyledi.

Demem o ki sene 2020 olmuş hâla kötü insanlar bitmemiş.

Özellikle insanların özel zamanlarını kollayıp ,duygusal yanlarını ele alıp ne koparsak kârdır diyerek yaşamlarına devam ediyorlar.

Sizlerde bu tarz mesajlara dikkat edin ve benden size naçizane tavsiye sürekli sosyal medyada ki gelen kutunuzdaki konuşmalarınızı temizleyiniz.