Ne ekersek onu biçiyoruz.

Günümüzü hiç yarın olmayacakmış gibi kimi zaman hoyrat bir şekilde yaşıyoruz. Kırıyoruz, incitiyoruz ve hayatı erteliyoruz. Saniyeler sonramızın garantisi yokken, bizler seneler sonrasının planlarını fütursuzca hesaplıyoruz.

 

Geçmişte yaptıklarımız iyi-kötü karşımıza yıllar sonra çıkabiliyor.  İyilik yapıp, iyi niyet ile yaşadıysanız istekleriniz zamanı geldiğinde size altın tepsi ile sunulmuş olarak karşınıza çıkıyor. Kötü niyetiniz ile günlerinizi beslediyseniz yarınlarınızın size altın tepsi ile gelecek olmasını beklemekte adeta bir ütopyaya dönüşüyor.

Yaşı ilerlemiş kişilerin, atalarımızın bir sözü vardır .Ne ekersen aşına o çıkar kaşığına…Yaşım ilerledikçe ,hayatın bana sunduklarını görüp şükrettikçe bu sözü daha da iyi bir şekilde anlıyorum. İnsanların ve hayvanların yollarına elimden ve yüreğimden geldiğini sunan ben, gelecek kaygısı taşımadan işlerimin su gibi gittiğine şahitlik ediyorum. Bir de kötü niyetle beslenip büyüyen kişilerin yaşamlarına bakıyorum hep bir kaygı hep bir sitem hep bir ümitsizlik hakim.

Unutmamalıyız ki ; iyi düşünürsek her zaman iyi ve güzellikleri kendimize çekeriz .Kötü niyetle beslenirsek yarınlarımıza dikenli yolları sereriz. Şimdi farkında olmadan bencilce yaşıyor olabiliriz, gelecekte ise ah ve vahlarımız ile gümüşü istemsizce süzleriz.

Siz siz olun, iyiliği ve merhameti elinizden bırakmayın..

Nuray Altay PÜSKÜLLÜOĞLU