Tarih derslerinde ,üstün cesaretleri ve bir de almış oldukları lakapları ile dikkatimi çekmişti, ’’Deliller’’ ordusu. Üstün bir cesaret örneği sergileyen Deliler, vatanı yar bilip, Hakanı yol bilip velileri iz bilip Osmanlı da mazlumların yanında yer alan kahramanlardır.

Uzun zaman olmuştu, Deliler Ordusu aklımdan çıkmıştı da desem yeridir. TV’de Netflix uygulamasının filmler kısmında denk geldim. İlk başta acaba bu Deliler filmi, Osmanlıdaki o gürbüz cengaverler topluluğumu diye düşünüp araştırırken bir de baktım ki, kendileri…Daha önceki yazımda Ottoman belgeselinden bahsettim. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’un fethi için, Bizans askeri birliğine stratejik olarak ikinci ordu olarak savaşa sürdüğü askeri birlikti. Savaş adeta satranç hamleleri ve Fatih Sultan Mehmet’in üstün zekası ile şekil almıştı. Deliler de bu hamlelerin en can alıcı. Şekli ile karşımıza çıkıyordu. Peki kimdi bu ‘’Deliler ordusu’’?

Osmanlı Ordusu’nun kara kolu olarak bilinen Deliler, üstün cesaret örnekleri sergilemeleri ve giyim tarzlarının da normal bir askeri birlikten farklı olarak savaşa katılırlardı. Deliler Filmi’nde de en başta dikkatimi çeken Deliler’in giyim tarzları oldu. Siyah deri ve aslan postundan oluşan kıyafet giyen Deliler aynı zamanda da fiziken kendilerini geliştiren, (gürbüz ve iri yarı) görsel olarak da düşmana korku veren yiğitlerdi. Delilerin başında Gökkurt adında bir lider bulunurdu. Gökkurt’un sırtında ise büyük bir siyah kuşun kanatlarından yapılmış siyah tüy postu bulunurdu. Deliler’in siyah post ve deri giyimleri kurtuluş savaşında Kuva-i Milliye şehri Balıkesir’in, Tülütabaklar’ını getirdi aklıma. Malumunuz Tülütabaklar da düşman ordusunu hem giyimleri hem de yüzlerini siyaha boyayıp düşmanı korkutmaları ile bilinir. Deliler, korkusuz olarak düşmana meydan okuyan ve sayı olarak 20 gönüllüden olan bu Delilere ,savaş esnalarındaki cesur tavırlarından dolayı halk ,Deliler lakabını takmışlardır. Deliler’in Yeniçerilerde olduğu gibi Pirleri varmış. Delilerin Pirleri Ömer Bin Hattab’tır. Deliler Ömer Bin Hattab’ın adaletini özellikle örnek almışlardır. Ömer Bin Hattab, islamın ikinci halifesidir. Günümüzde de bizler bir iş ve ticaret yaparken her zaman Ömer’in adaleti üzerine olsun sözünü de kullanırız. Delilerin kullandıkları silah pusatlarıdır. Pusat Türk mitoloji kültüründe silah anlamına gelmiştir. Deliler Filmi’nde ,Deliler cenge başlamadan önce ,Gökkurt liderliğinde bir söz söyler ve tekrarlarlardı. Bu söz ‘’ Kaderde Ne Varsa O Gelir Başa’’ sözüydü. Ölümden korkmadıklarını ,korkunun bile kendilerinden koltuğunu ifade eden Deliler Ordusu’nda Allah’a teslimiyette görülüyordu. Cesaretlerini Tevekkül’den alıyorlardır. Kaderi başları üstüne kabul ediyorlardı. Deliler birer kahraman ordusuydu. Deliler’in namları, çaresiz kalan köye ve insanlara efsanevi olarak duyulmaya başlamıştı. Çaresiz kalan köylüler kurtarıcı olarak Deliler’i beklemeye başlamıştı.

İYİ Kİ VARSIN EREN

Deliler Filmin’den de biraz da olsa söz edeyim. Yukarıda, Deliler’in Osmanlı’daki tarihi varlığından söz ettim. Deliler Filmi’nin konusu III.Vlad, tarihe ise Kazıklı Voyvodan olarak geçen, Voyvadan’a karşı Deliler Ordusu’nun savaş konusunu ele alıyor. Tarihte de Osmanlı asker ve vatandaşlarını kazıklara dizip öldüren ve cesetlerini sergileyen kazıklı Voyvodan Osmanlı’nın gönüllü ordusu Deliller tarafından askerleri ile birlikte öldürülüyor. Kazıklı Voyvodan Eflak’ın köylerinde Türklere de zulümler etmekteydi. Hem vergiye bağlamış hem de köylü halkını acımasız bir şekilde kendine bağlamıştı. Deliler Filmin de Deliler Ordusu, Eflak’taki Türk köyüne girmeden önce köyde bulunan papazı kendilerine ajan olarak tutmuştu. Aynı zamanda Deliler’e haber salan bir Türk yaşlı balıkçı adam vardı. Ve bu yaşlı balıkçı adamın torunu da Eren’di. Eren Bülbül 2016’ı yılında  Trabzon’da ki teröristleri ,güvenlik güçlerine ihbar ederken şehit düşmüştü. Deliler Filmin de de Şehit Eren Bülbül’e atıfta bulunulmuştu. Deliler Eren’de köyündeki teröristleri, Deliler Ordusuna ihbar etmişti. Deliler Ordusu başında bulunan Gökkurt, Türk köyünü düşman basmadan önce Eren’in teröristleri ihbar etmesi ile gönüllü ordusu ile düşmanı yendi. Eren’in omzuna dokunan Gökkurt, Eren’e; ‘’ iyi ki varsın Eren ‘’dedi. Ve Eren’e lider simgesi olan kuş tüyünden kanatlarını hediye etti. Tabi bu sahneyi gözlerimden yaşlar süzülerek,  tüylerim diken diken izledim.

 

Tarih boyunca ,hem Çanakkale Savaşı’nda ki On beşliler, hem Osmanlı’daki Erenler ve Günümüzde ki Eren ve Eren gibi vatana millete yardımcı olan, düşmana kafa tutan yaşları küçük yürekleri büyük yiğitler ; İYİ Kİ VARLAR…