CHP Karesi İlçe Kongresi’nde delegelerin büyük bölümünün desteğini alarak ikinci kez göreve seçilen Dilek Yalçın, kongre sürecini, yeni dönemdeki çalışmaları ve kamuoyunun en çok merak ettiği konuların başında gelen il kongresindeki eğilimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

CHP Karesi İlçe Başkanlığına ikinci kez seçilen Başkanı Dilek Yalçın, il kongresiyle ilgili şunları kaydetti:

 

“DAHA DEMOKRATİK BİR CHP İSTİYORUZ”

 

CHP Karesi İlçe Kongresi’nde delegelerin büyük bölümünün desteğini alarak ikinci kez göreve seçilen Dilek Yalçın, kongre sürecini, yeni dönemdeki çalışmaları ve kamuoyunun en çok merak ettiği konuların başında gelen il kongresindeki eğilimleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

 

 

 Başarılı bir kongre sürecini geride bıraktıklarını belirten CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, yeni dönemde üyelerin daha aktif olacağı bir sistemi oluşturacaklarını söyledi. Yalçın, şunları kaydetti: “ “ Arzu etmediğimiz şeylerde olmasına rağmen yine de demokrasinin içinde kendimizi ifade edebiliyoruz. Mahallelerden delegeler seçildi, arkadaşlarımız onlara seçme görevini verdi. Mahalle delege seçimi sonuçları kongreye de yansıdı. Onların bize duyduğu güveni asla suiistimal etmeden çalışacağız. Yeni dönemde şöyle olacak; biz geçtiğimiz dönemde iki büyük seçim ve İstanbul seçimi yaşadık. O dönemde parti içi yapmak istediğimiz örgütlenme modelini yapamamıştık. Şu an tamamen ona yükleneceğiz. Birkaç ay içerisinde merkezde çalışmaları büroları açmayı düşünüyoruz. İlk etapta bu Sakarya Mahalleleri’nde olacak. İkinci etabında Toygar, Paşaalanı ve Atatürk Mahallelerini toparlayacak bölgelerde büroları açmayı düşünüyoruz. Daha önce Kocaavşar Mahallesi’nde açmıştık. Oraya kitap ve test kitapları gönderdik. Doktor arkadaşlarımız orada bilinçlendirme çalışmaları yaptık. Kocaavşar’da yine toplulaştırmayla ilgili bir sıkıntı vardı avukat arkadaşlarımız orada çalıştı. Toplantılarımız, çalışmalarımızı hep o büro üzerinden yaptık. Merkezde de aynı uygulamayı yapacağız. Milletvekillerimizle halk günleri yapmak istiyoruz.  Hem kendimizi anlatacağız hem de vatandaşlarımız kendi sorunlarını bize anlatacağız. İkinci hedefimiz daha aktif üyelik modelini uygulamak olacak. Sokak sokak, mahalle mahalle örgütlenme yapacağız” dedi.

 

 

“31 MART’TA BALIKESİR  BİR FEDAKARLIK YAPTI”

 

31 Mart yerel seçimlerinde Balıkesir’in büyük bir özveri göstererek diğer büyükşehir belediyelerinin alınmasına katkı sunduğunu belirten CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, önümüzdeki seçimlerde bu fedakarlığın sonucunu alacaklarını söyledi. Yalçın, sözlerini şöyle sürdürdü:”  Balıkesir bir fedakarlık yaptı. Yapılması gerekiyor muydu? Evet yapılmalıydı. İstanbul, Adana, Mersin, Antalya için gerekiyordu. Bir dahaki döneme de bu yaptığımız fedakarlığın karşılığını alacağımızı düşünüyorum. Biz Karesi’de kent için yapılan doğru şeylerin yanındayız. Ama hatalı yapılan şeylerde de muhalefet görevimizi yapmak istiyoruz. Bunlarla ilgili farkındalık yaratmak istiyoruz. Biz belediyeye ait mülklerin satılması yerine gelir getirici bir takım faaliyetlere yönlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Satıyorsunuz, satıyorsunuz ama borç devam ediyorsa bir anlam ifade etmiyor. Kentin geleceğini yok etmeden, doğru projelerle bu iş yapılabilir. Belediye meclis üyesi arkadaşlarımız bu konuda iyi çalışıyorlar. Uyum içerisinde çalışıyoruz. Biz 1950 yılından bu yana CHP, Balıkesir’de hiç belediye yönetmedi. Ben çocukluğumdan bu yana Balıkesir’de yaşıyorum ve bu duruma çok üzülüyorum. Kentimizin bir meydanı bile yok. Küçük alanlara sıkıştırılmış. Köylerin bile meydanları var ama Balıkesir’in bir meydanı yok. Balıkesir bu görüntü ve yönetim anlayışını hak etmiyor. Yöneticilerimiz sorumlu davranarak geleceği tüketmeden çalışma ortaya koyabilirler. İnşallah 2024 yılında bu kentin geleceğini değiştirmek istiyoruz” dedi.  

 

 

“ÜYELERİMİZ DAHA  GÖRÜNÜR BİR CHP İSTİYOR”

İlçe kongreleri sonrasında yapılacak il kongresiyle ilgili de önemli mesajlar veren CHP Karesi İlçe Başkanı Dilek Yalçın, “ Bu benim tek başıma karar verebileceğim bir karar değil. Biz ilkesel bazda yeni dönemi yönetecek, ciddi ekonomik kriz yaşadığımız ülkemizde ciddi öngörüler ortaya koyabilecek, projeler üretebilecek yeni bir anlayış istiyoruz. Bunu tüm üyelerimiz istiyoruz. Üyelerimiz daha görünür, daha demokratik bir Cumhuriyet Halk Partisi istiyor. Üyelerinin, ilçelerinin fikirlerini önemseyen, karar mekanizmalarına katan bir yönetim anlayışı arzu ediyoruz. Bu süreçte diğer arkadaşlarımızla birlikte oturacağız, diğer ilçelerden arkadaşlarla yeni dönemi yönetebilecek kimler olabilirse ilkesel bazda bir anlayış ortaya koyacağız. Bunu beraber belirleyeceğiz. Bunu hiçbir zaman tek başına karar verebilen bir yönetici olmadım. Bundan sonra da böyle yapmayacağım” dedi.  

 

“BİRLİKTELİK RUHUNU ÖZÜMSEMİŞ BİR EKİBİN ÇIKMASINI İSTİYORUZ”

 

İlçe kongreleri sonrasında ilçe başkanlarıyla oturup konuyla ilgili değerlendirme yapacaklarını belirten Yalçın, “Diğer ilçe başkanı seçilen arkadaşlarımızla bu süreci yöneteceğimizi düşünüyorum. Bizim burada bakış açımız şu; iyi yönetebilecek, ilçelerle bağları kurabilecek, demokrasiyi parti içinde olmazsa olmaz kılacak ve birliktelik ruhunu özümsemiş bir ekibin çıkmasını istiyoruz. Son ilçe kongresinden sonra ilçe başkanlarımızla bir araya geleceğiz ve karar vereceğiz. Biz ülkemizin kötü durumda olduğunu biliyoruz ve biz ülkemizin yönetimine talip olmak istiyoruz. Burada hata yapma lüksümüz yok. Bu ülkenin kaderini değiştirmek istiyoruz. Ülkemiz için hayal ettiğimiz şeyleri partimizde yaşamak istiyoruz.  Ekonomik buhrandan dolayı toplu intiharlar yaşanıyor. Geçen yıl 100 işletmeden 36’si kapanmış, genç işsizlik yüzde 25-26 seviyelerinde. Biz o yüzden yöneticilerimizin hata yapma lüksünün olmadığını düşünüyoruz. Tabanda verilen emeğin üst tarafta heba edilmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Emeklerimizi heba etmek istemiyoruz. Bu dönemin il başkanı çok önemli. Ülke bir değişime gidiyor, hata yapmayacak, demokrasiyi içselleştirmiş ve karar mekanizmalarında ortak akıllı hareket edecek bir anlayışa ihtiyaç var” dedi.