CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin 170 milyon lira tutarındaki kredi talebinin hangi hizmetlere aktarılacağı konusunda meclise bilgi verilmediği yönündeki eleştirilerine AK Parti Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin’den cevap geldi. Şahin, ayrıca Gönen Belediyesi’nin Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetinin üzerine kendi logosunu koymasını da “ Kendi seçmenini kandırmaya çalışan bu zihniyete yazıklar olsun” dedi.

CHP’nin karşı çıktığı 170 milyon lira tutarındaki kredi talebinin öncelikle bir borçlanma yetkisi olmadığını dile getiren Mehmet Birol Şahin, bu kredinin yıl içerisinde planlanamayan gelişmeler için kullanılması adına meclisten yetki istenildiğini söyledi. Buna en iyi örneğin geçen yılın mart ayında başlayan Koronavirüsü salgın sonrasında yapılan harcamalar olduğunu ifade eden Şahin, “ 170 milyon liralık kredi talebi öncelikle planlı projeler için borç almak değil. CHP halkın gözünün içine baka baka yalan siyaset yapıyor. Bu kredi mevzusu acil ve öngörülemeyen şeyler olduğunda büyükşehir belediyeleri bütçesinin bir buçuk katı bir borçlanma yetkisi veriyoruz. Bu borçlanmada planlı çalışmalar için değil bir çeşit kredi kartı görevi görüyor. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bu kapsamda kredi limiti 173 milyon lira tutuyor. Bu para ne zaman harcanacak? Öngörülemeyen durumda. Geçen yıl bu borç 130 milyon liraydı. Geçen yılın ocak ayında 130 milyon lira yetki verdik, nisan ayında pandemi patladı. Belediyenin gelirleri azaldı, kiralar alınmadı, su tahsilatları yapılmadı, vergiler ötelendi.  2020 yılı bütçesi yapılırken; ekstradan maske, hijyen malzemeleri gibi şeyleri bilme ihtimalimiz yoktu.  Geçen yıl maske ve temizlik malzemesi 15 milyon lirayı geçti.  130 milyon yetki alındı geçen yıl sadece 35 milyon lira pandemiyle ilgili ek kredi çekildi. Bunun hepsini harcamadık. Bir de BALTOK vardı, 50 milyon lira da buraya harcandı. Mesela Sındırgı’da yola başlanıyor, 10 milyon lira bütçe ayırıyorsunuz ancak bu kredi yetmiyor. Birde geçen yıl bu krediyle faiz yapılandırması yaptık ve bu yolla 40 milyon lira kara geçtik. Borç yetkisi farklı bir şeydir. Proje hazırlanır ve borçla ilgili meclisten yetki alınır” dedi.

 

“BORÇ BATAĞI SÖZÜ İFTİRADIR”

CHP İl Başkanı Serkan Sarı’nın Büyükşehir Belediyesi borç batağında eleştirisinin de iftira olduğunu ifade eden Mehmet Birol Şahin, “ Borç batağı sözleri ağır bir iftaradır. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi 1 milyar 350 milyon, BASKİ’nin bütçesi 650 milyon. Toplam 2 milyar lira bütçemiz var toplam borcumuz 950 milyon lira. Yıllık bütçemizin yarısı kadar bile borcumuz yok. Asıl CHP belediyeleri batık durumda;  Erdek Belediyesi var yıllık gelirinin beş katı borçlu, Edremit Belediyesi altı aydır işçisine maaş ödeyememiş. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, 2020 yılında 350 milyon lira borç ödedi. Borcu azalarak her yıl yatırımlarını devam ettiriyor. 2021 yılındaki ödememiz gereken taksit 300 milyon lira. Bir dahaki yıla borç 600 milyona düşecek. Belediyenin kapısında borç için yatan yok. Büyükşehir Belediyesi’nin her ihalesine onlarca firma giriyor. Erdek’teki ihaleye 65 firma girdi. Para garanti olmasa bu kadar firma ihaleye girer mi? Erdek Belediyesi sanayiden lastik almaya kalksa kimse vermiyor” dedi.

 

CHP’Lİ BELEDİYELER HİZMET HIRSIZLIĞI YAPIYOR

Gönen Belediyesi’nin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı ve üzerinde logosunun bulunduğu hizmete kendi belediyesinin logosunu yapıştırmasını hizmet hırsızlığı olarak yorumlayan AK Parti Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin, bunu sadece Gönen Belediyesi değil diğer CHP’li belediyelerinde yaptığı belirtti. “

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı hizmetlerin üzerine CHP'li Gönen Belediyesi'nin amblemini yapıştıran Gönen Belediye Başkanı İbrahim Palaz'ı kınıyor, Gönenli hemşerilerimize havale ediyorum. Büyükşehir Meclisi’nde Büyükşehir'i eleştirip bağırırken hiç utanmadan bunları yapabiliyorsunuz ? CHP’li Gönen Belediye sinin bu yaptığına Ceza Hukuku’nda "Nitelikli Hizmet Hırsızlığı" denir. Gerçi bu davranışı Burhaniye'de de Edremit'te de Susurluk'ta da gördük. Kendi seçmenlerini kandırmaya çalışan bu basit zihniyete Yazıklar olsun. Sizin bu zihniyetinizle rağmen parti ayrımı yapmayacak size rağmen sizin yönettiğiniz ilçelere hizmete devam edeceğiz. Balıkesir'de, 20 ilçesine hizmet aşkımızı bu basit siyaseti izin azaltması mümkün olmayacak” dedi.