Balıkesir Büyükşehir Belediye Meclis Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin, CHP’li belediyelerin 2021 yılı bütçelerine yönelik eleştiri getirdi. CHP’li belediyelerin 2021 yılı bütçelerindeki personel giderlerine dikkat çeken Şahin, Edremit, Erdek ve Burhaniye gibi ilçelerin Balıkesir’in en büyük ilçesi Karesi’den daha fazla personel giderinin olduğunu belirtti. Şahin, “Erdek Belediyesi’nin 20 aya yakın maaş borcu var, Karesi Belediyesi’nden fazla personel gideri var. Karesi Belediyesi’ne göre nüfusu dörtte biri, hizmet ağı olarak yine dörtte bir. CHP’li belediyelerin bu bütçeleri bankamatik memurlarına gidiyor.

CHP’li Edremit Belediyesi, Erdek Belediyesi, Burhaniye Belediyesi’nin Balıkesir’in en büyük ilçeleri Altıeylül ve Karesi belediyelerinden daha fazla personel ödeneği olduğuna dikkat çeken Şahin, “Nüfusu ve hizmet verdiği alan Altıeylül ve Karesi’den daha küçük olan CHP’li belediyeler bütçelerin büyük kısmını personel giderlerine ayırdı. CHP’li belediyeler bankamatik memurlarına para ödemekten hizmet yapamıyorlar” dedi. Şahin, sözlerine şöyle devam etti: “Bunlar tahmini bütçe kalemleri.  İlçe belediyeler gelir ve giderlerini denkleştirmek gerekir. İlçelerimiz bütçelerine yaptıktan sonra Büyükşehir Belediyesine gönderiyor. Büyükşehir Belediyesi olarak ilçe belediyelerinin yerindeliğiyle ilgili inceleme yapmıyoruz. Yasaların belirlediği bütçe teknikleri var. Bütçede olması gerekenlere bakıyoruz. Örneğin; personel gideri bütçenin yüzde 35’ni geçmemesi gerekiyor, yedek ödenek ayrılması gerekiyor. Yasal olarak yapılması gerekenlere bakıyoruz. Eğer yapmamışsa iade ediyoruz. Bu bütçeler bize fikir veriyor. Öte yandan bunların gerçekleşmeleri önemli. Biz Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak bütçeyi yaparken gelir ve giderleri gerçek rakamlar üzerinden yapıyoruz. Yüzde 100’e yakın tutturmaya çalışıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin ve BASKİ’nin bütçelerini gelecek hafta mecliste görüşeceğiz. Biz yıllardır afaki, hayali değil gerçek bütçeler yapıyoruz. Biz yıllardır bütçemizi yüzde 90 oranında tutturuyoruz”

“HİZMETE AYRILMASI GEREKEN BÜTÇENİN PERSONELE AYRILMASI NE KADAR DOĞRU?”

CHP’li belediyelerin oluşturdukları bütçelerin yere sağlam basan bütçeler olmadığını ifade eden Şahin, “ Bazı ilçelerin nüfuslarına ve coğrafi konumlarını göz önünde bulundurduğumuzda çok büyük bütçeler oluşturduklarını görüyoruz.  Edremit Belediyesi’nin bütçesine 269 milyon lira.  Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesi 1 milyar 350 milyon lira. Neredeyse beşte biri. Bir ilçe belediyesiyle bir büyükşehir belediyesinin hizmet kalemleri, alanları bir değil. Büyükşehir Belediyesi 20 ilçede hizmet yapıyor. Bizim yaptığımız çalışmalarımız, personel sayımız belli. Karesi Belediyesi’nin bütçesi 130 milyon lira.  Karesi Belediyesi’nin coğrafi alanı, hizmet ürettiği alanla Edremit gibi Bandırma gibi ilçeler aynı değil. Edremit ‘te kırsal nüfusu fazla değil ancak Altıeylül’de kırsal nüfus fazla. Dursunbey’e baktığınızda 120 tane kırsal mahalle var, coğrafi alanı çok fazla. Sahil beldelerimizde kırsal mahalleler daha az. CHP ilçelerinde personel giderlerinin yüksek olduğu dikkat çekiyor. Çok fazla personel çalıştırılabilir tamam ancak bunun tolare edilebilir olması gerekiyor. Sizin hizmete ayıracağınız parayı personele ayırmak ne kadar doğru” dedi.

“EDREMİT BELEDİYESİ’NİN PERSONEL GİDERİ KARESİ BELEDİYESİ’NİN ÜÇ KATI BÜYÜKLÜKTE”

Personele olan borçlarıyla dikkat çeken CHP’li Erdek Belediyesi’nin 2021 bütçesindeki personel giderine dikkat çeken Av. Mehmet Birol Şahin, “CHP’ belediyeler burada zaman zaman biz hizmet üretemiyoruz, gelirimiz yok diye serzenişte bulunuyor. En meşhuru Erdek Belediyesi. 15-20 aya var personel borcu bulunuyor. Erdek Belediyesi’nin bütçesine bakıyorsunuz; 2021 yılı bütçesi 70 milyon personel gideri 19 milyon lira. Karesi Belediyesi’nin personel gideri 15 milyon lira. Erdek Belediyesi’nin ise 19 milyon lira. Erdek’le Karesi’nin nüfus ve hizmet ürettiği alan bir mi? Karesi, Erdek’in  dört katı büyüklükte. Karesi ve Altıeylül Balıkesir’in en büyük iki ilçesi, kırsal alanları çok büyük. Karesi Belediyesi’nin personel gideri 15 milyon Edremit Belediyesi’nin personel gideri 44 milyon lira.  Karesi Belediyesi’nin üç katı personel gideri var. Ayvalık Belediyesi’ne bakıyorsunuz; personel gideri 35 milyon lira, Bandırma Belediyesi 32 milyon lira, Burhaniye 21 milyon lira. Bunları sorduğunuzda; tatil sezonunda nüfusun yoğunluğunu ileri sürüyorlar. Balıkesir’de tatil sezonu üç sezondur.  Doğrudur, bu üç ayda nüfus artış gösteriyor.  İlçe belediyesi çöp topluyor ancak bunu ihaleyle yapıyor. Belediye’nin personeli çalışmıyor orada.

“PARALAR BANKAMATİK MEMURLARINA GİDİYOR”

CHP belediyeleri aşırı personel yükünün olduğunu ifade eden AK Parti Büyükşehir Belediye Meclisi Grup Sözcüsü Av. Mehmet Birol Şahin; “CHP’li belediyeler oy kaygısıyla belediyelere yandaşlarıyla topluyorlar. Erdek Belediyesi’nin 20 aya yakın maaş borcu var, Karesi Belediyesi’nden fazla personel gideri var. Karesi Belediyesi’ne göre nüfusu dörtte biri, hizmet ağı olarak yine dörtte bir. Burada bir dengesizlik var ve bu bütçelerdeki personel gideri bir fikir veriyor. CHP’li belediyelerin bu bütçeleri bankamatik memurlarına gidiyor. Oy kaygısıyla acaba gereksiz personel mi çalıştırıyor. Bunun izahını yapmalı. Bizim Karesi Belediyesi, personel gideri olarak 15 milyon öderken Karesi’nin dörtte biri olan Erdek Belediyesi 19 milyon ödüyorsa, Edremit Belediyesi üç katı ödüyorsa burada problem var. Personele para ödemekten yatırıma para ayıramıyorlar. Bizim AK Partili belediyelere bakın böyle bir sorun yok. CHP’li belediyelere hizmet üretmelerini öneriyoruz. Eğer onlar üretemiyorsa Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz zaten 20 ilçenin tamamında hizmet üretiyor” dedi.