Cumhuriyet Halk Partisi İl Kongresi öncesinde parti tabanında gelen il yönetiminin belirlenmesinde çarşaf liste uygulansın önergesini yarışın iki güçlü adayı Serkan Sarı ve Ender Biçki’ye de sorduk.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Kongresi öncesinde partide il yönetiminin nasıl seçileceğine yönelik tartışmalar partiyi çarşafçılar ve blokçular olarak ikiye ayırdı. CHP İl Başkan Adayları Ömür Boyuer ve Hilmi Okur, Pazar günü yapılacak olan il kongresinde çarşaf listeden yana olduklarını açıklarken yarışın iki güçlü ismi Serkan Sarı ve Ender Biçki bu konuda sessiz kalarak bir fikir beyan etmemişlerdi. CHP tabanında büyük tartışmalara neden olan konuyu Sarı ve Biçki’ye sorduk. Her iki adayda çarşaf liste uygulamasına sıcak baktıklarını belirtti.  

 

TÜZÜK ÇARŞAF DİYOR

Çarşaf listenin daha demokratik bir yöntem olduğunu kaydeden CHP İl Başkanı Serkan Sarı, “Çarşaf liste demek daha fazla demokrasi demek. Bizde tabanımız gibi çarşaf listeye sıcak bakıyoruz” dedi. CHP tüzüğünde seçimler çarşaf listeyle yapılır diye yazdığına dikkat çeken CHP İl Başkan Ayı Ender Biçki ise, “ Parti tüzüğümüzde seçimler çarşaf listeyle yapılır diyor. Bunun için çarşaf mı blok tartışmasını doğru bulmuyorum. Eğer delegelerden önerge verilmezse il kongresi çarşaf listeyle yapılır” dedi.

 

DEMOKRASİLERDE ÇARE TÜKENMİYOR!

Tüm adaylar çarşaf listede mutabık kaldıklarını belirtiyor ancak işin bir boyutu da var.  Aslında CHP’de uzun bir süredir parti tüzüğünde yapılan değişikle ilçe ve il kongrelerinde yönetimler çarşaf liste yöntemiyle seçilir diyor. Ancak uzun bir süredir CHP’liler tüzükte çarşaf liste yazmasına rağmen önerge vererek blok listeyle kongrelerini gerçekleştiriyor. Çarşaf liste oylamasının blok listeye göre daha uzun sürmesi ve Balıkesir’in ilçelerinin merkeze mesafesini öne süren CHP’liler, seçim öncesinde verdiği önergeyle blok listeyle seçimi yapıyor.

 

SAMİMİYETİNİZİ GÖSTERİN

İşte demokrasiden yana tavır gösteren adayların samimiyeti burada başlıyor. CHP’de son yıllarda en bol adaylı il başkanlığı yarışında tüm adaylar çarşaf listeden yana.  O zaman tüm adaylara çağrımız; eğer sizlerde daha demokratik bir yöntem olarak gördüğünüz çarşaf listeden yanaysanız, çıkın blok liste istemediğinizi açıklayın. Hatta seçime birkaç gün kala ortak açıklama yapıp çarşaf listeyi istiyoruz, aksini kabul bile etmiyoruz diye açıklama yapın. Ortak tavır gösterin ki Pazar günü kongre salonunda kimse blok liste için önerge vermeye cesaret edemesin.