Gençlik Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, gündemi Sembol Medya'ya değerlendirdi. Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 Virüsü ile ilgili de gerekli önlemleri aldıklarını belirten Arıcıoğlu, "Sayın valimizin  emirleri ve pandemi kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda, çalışmalarımızı titizlikle sürdürmekteyiz" dedi.

ESNEK ÇALIŞMA MODELİ

İdari izinli olabilecek personele izinlerini kullandırdıklarını ve diğer personel ile esnek çalışma modelini uyguladıklarını belirten Arıcıoğlu, "Tüm tesislerimizde, yurtlarımızda, gençlik merkezlerimizde, idari binalarımızda "Corona Virüs" tedbirleri kapsamında gerekli önlemlerimizi üst düzeyde aldık. Binalarımızı dezenfekte  yaptırdık, rutin bir şekilde yaptırmaya devam ediyoruz. Asgari sayıdaki personelimiz sosyal mesafeyi koruyarak çalışmalarını sürdürüyor. Devletimizin "Evde Kal" çağrısını uygulamak zorundayız, bu vesile ile göreve gelemeyen personelimizin bu kurallara uymasını özellikle istiyoruz." dedi.

EVDE KAL HAREKETSİZ KALMA

Bakanlığın uygulamaya aldığı proje ile ilgilide açıklama yapan Lokman Arıcıoğlu, "Vatandaşlarımızın, sporcularımızın, gençlerimizin, çocuklarımızın evde kalmalarını istemekle birlikte hareketsiz kalmalarınızın da önüne geçmek gerekiyor. Bakanlığımız bu konuda "Evde Kal Hareketsiz Kalma" sloganıyla değişik egzersizler yapılması ile ilgili "Kamu Spotu" hazırlayarak kamuoyuyla paylaştı. Ev içerisinde de yapılacak birçok çalışmalar mevcut ve bunların yapılmasını çok önemsiyoruz. Aileler çocuklarıyla bu şekilde hoş vakit geçirebilirler" dedi.

SPORCULARIMIZ GÖNDERİYOR BİZ PAYLAŞIYORUZ

Evde yapılan çalışmaların ciddi bir ilgi uyandırdığını, çocuklardan ve gençlerden egzersizlerle ilgili gelen görüntülerin kendilerini de mutlu ettiğini belirten Arıcıoğlu, "Üst düzey sporcularımızın da antrenmansız kalmasını istemiyoruz. Bununla ilgili antrenörlerimizin ev ortamına göre verdikleri programları evlerinde uyguluyorlar. Bu da çok farklı ve eğlenceli bir durum oluşturmakta. Görüntülü olarak antrenmanları takip ediyorlar. Sporcularımız çalışma anlarının videolarını çekerek bizlere gönderiyorlar, biz de sosyal medya hesaplarımızdan paylaşıyoruz. dedi.

BİR ÇOK TESİS KARANTİNA AMAÇLI KULLANILIYOR

Arıcıoğlu, "Üniversitelerin ertelenmesi dolayısıyla yurtlarımızda kalan  öğrencilerimizi memleketlerine gönderdik. Sadece Yurtdışından gelen ve öğrenimlerini burada sürdüren gençlerimiz şu anda nöbetçi yurdumuzda kalmaktadırlar. Biliyorsunuz, bir çok ilimizde bakanlığımıza ait yurtlarımız ihtiyaç durumunda  virüs salgınına karşı karantina amaçlı olarak kullanılıyor. Şu an bizde böyle bir durum yok ama her ihtimale karşı hazırlıklıyız, üzerimize düşen her türlü sorumluluğu yerine getireceğiz." dedi.

SAĞLIK KONUSUNDA AVANTAJLIYIZ

"Dünya genelinde bir çok can kaybının yaşandığı bu salgın, ülkemiz de dahil tüm dünyanın daha önce hiç karşılaşmadığı bir durum" diyen Arıcıoğlu, "Kimse hazırlıklı değil, yapılacaklar konusunda ülkeler çok bilgi sahibi değiller. Şükürler olsun ki ülkemiz, sağlık konusunda son yıllarda yapmış olduğu yatırımlarla diğer ülkelere göre avantajlı durumda. Kaybımız var ama iyileşen hastalarımızda var. İnşallah en kısa sürede bu zorlu süreci atlatarak, normal yaşantımıza geri döneceğiz. Uzmanların tavsiyeleri üzerine bir kaç hafta çok dikkatli olacağız. Önerilere dikkat etmek durumundayız. Bu musibetten kurtulduğumuzda bizim önümüzde inşallah kimse duramayacaktır." dedi.

ÜRETİME BAŞLADIK

Bakanlık öncülüğünde 81 İlde başlayan "Korumalı Maske" üretimine gençlik merkezleri olarak başladıklarını belirten Arıcıoğlu, "İhtiyaç olan kurumlara üretimlerimizden dağıtacağız. Gençlerimiz, personelimiz uyması gereken kurallar dahilinde çalışmalarını bir katkıda benden olsun heyecanıyla yerine getirmektedirler. Her alanda katkı sağlamaya çalışan tüm personelimize, Gençlermize, Sporcularımıza, Öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum" dedi.

BÜYÜK FEDAKARLIK

"Sağlık çalışanlarımız bu sürecin en büyük kahramanları" diyen Lokman Arıcıoğlu, "Sağlık çalışanlarımız çok büyük fedakarlık gösteriyorlar. Evlerine gidemeyenler, karantina uygulaması süresinde aileleriyle çocuklarıyla görüşemeyen bir çok sağlık personelimiz var. Hiçbirinin hakkı ödenemez. Bu zor günlerde bizim sağlımız için büyük mücadele ettikleri için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Yine polisimize, askerimize, jandarmamıza ve vefa gruplarında çalışan fedakar insanlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

DOĞRU HABERCİLİK

Ülke genelinde aktif olarak çalışan basın çalışanlarını da unutmayan Arıcıoğlu, "Basın sektöründe çalışan arkadaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Halkımıza en doğru haberi ulaştırmak için sağlıklarını tehlikeye atarak sahada çalışmalarını sürdürüyorlar. Bilgi kirliliğini önlemek amacıyla yaptıkları çalışmalar için hepsine sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

BAKANLIK KİRA ALMAYACAK

Arıcıoğlu, "Sayın Bakanımızın talimatları doğrultusunda, bakanlığımıza bağlı stadyumlar, salonlar ve diğer tesislerimizin faaliyetleri durduğundan, ticari ünitelerden ve müstecirlerden, kira bedelleri çalışmadıkları süreler boyunca alınmayacak, kimseyi mağdur etmeyeceğiz. Temennimiz en kısa sürede hayatın normalde dönmesidir" dedi.