Koronavirüsü salgını nedeniyle önemli milli ve dini günleri evlerinde geçiren Türkiye, açıklanan son tedbirler kapsamında bu yıl Ramazan Bayramı’nı buruk yaşayacak. Arife gününden başlamak üzere 4 günlük sokağa çıkma yasağının ilan edilmesiyle Türkiye ilk defa bir Ramazan Bayramı’nı evlerinde geçirecek.

Koronavirüsü vakasının görüldüğü 11 Mart tarihinden bu yana sosyal yaşamı kısıtlayan tedbirlere bir yenisi daha eklendi. Virüsün yayılma tehdidine karşı cemaatle kılınan namazların iptal olması ve hafta sonları sokağa çıkma yasağı gibi uygulamaların ardından Türkiye’de ilk defa bir dini bayramda vatandaşlar evlerinden dışarıya çıkamayacak.  İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle 22 Mayıs 00.00 ile 26 Mayıs 00.00 tarihleri arasında 4 günlük evden çıkma yasağı Türkiye’nin 81 ilini kapsayacak.  Bayram öncesi vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılaşması için 22 Mayıs Cuma günü market, bakkal, manav, kasapların yanı sıra kuruyemişçiler saat 23.00’e kadar hizmet verecek.

BAYRAMDA FIRINLAR AÇIK OLACAK

 Vatandaşlar zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecek. Bu iş yerleri o saatler arasında evlere/adrese servis yapabilecek.  23- 26 Mayıs tarihleri arasında  ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacaktır. Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılacak