65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanlara "Sokağa çıkma yasağı" genelgesi doğrultusunda Balıkesir Valiliğince "Vefa Sosyal Destek Grubu" oluşturuldu. Yasak sonrası Büyükşehir ve ilçe belediyer de yaşlıların yardımına koştu.

112'yi aramak yeterli
65 yaş üstüne getirilen sakağa çıkma yasağı sonrasında Balıkesir Valiliği tarafından 65 yaş üstündekilerin çağrıların cevaplandırılması ve gerekli hizmetlerin üretilmesi için ihtiyaç duyulacak sayıda, başta kolluk birimleri olmak üzere yeteri kadar kamu görevlisi, ekip ve araç görevlendirdi. Bütün yaşlıların 112 acil cağrı merkezini araması yeterli olacak.
Polisler teyakkuzd
Öte yandan da sokağa çıkma yasağının ilk gününde Balıkesir’de sokaklar bomboştu. Büyükşehir Belediyesi'de merkezde bulunan tüm oturma grupları ile bankları kaldırarak virüs önlemini genişletti. Yasağı dinlemeyerek dışarı çıkan yaşlıları ise polis ve jandarma ekipleri evlerine götürerek konu hakkında bilgilendirme yaptı. 


Yaşlılar istedi, büyükşehir getirdi  
Balıkesir'de sokağa çıkmaları yasak olan yaşlıların yardımına büyükşehir belediyesine bağlı zabıta ekipleri koştu. İl merkezinde yaşayan 70 yaşın üzerindeki Sermet ve Nuran Demirçeviren çifti, zabıta ekiplerinden ekmek, yoğurt ve Türk kahvesi istedi. Zabıta ekiplerinin temin ettiği ürünler yaşlı çiftin evine kadar bırakıldı.