Balıkesirliler, artık büyük şehirlerde özel hastane ve doktor arama zahmetine girmeyecek. Türkiye’de sadece büyük hastanelerde yapılan birçok ameliyat Balıkesir Üniversitesi KBB Kliniğinde yapılıyor

Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz(KBB) Bölümü gerçekleştirdiği nitelikli ve özel ameliyatlarla hastalara şifa dağıtıyor. Özellikle Balıkesir ilinin ihtiyaçları doğrultusunda hastaların diğer şehirlerde tedavi olma ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla Doç. Dr. Haşmet Yazıcı’nın bölüm başkanlığı yaptığı alanında uzman ve deneyimli kadrolu akademisyenlerinden Yard. Doç. Dr. Erhan Arslan, bölümün çalışmaları ve faaliyetleri hakkında açıklamalarda bulundu. KBB Kliniği olarak akademik ve klinik anlamda başarılı işlerin altına imza attıklarını ifade eden Yard. Doç. Dr. Erhan Arslan, “Hastanemizde iki doçent, üçte yardımcı doçent ve üç asistan doktor kadrosuyla şu an için şekillenmiş olan kliniğimizde Balıkesir içerisinde zorluk derecesi yüksek ve çevre illere gitme gereksinimi olan hastalıklarında ameliyatlarının hassas ve başarılı bir şekilde yapıldığını ifade etti. Bu yolla hem şehrin ihtiyaçlarına hem de öğrencilerimizin ve üniversitemizin akademik anlamda ilerlemesi yönünde önemli bir hizmeti gerçekleştiriyoruz” dedi. 


“BALIKESİR’DE KOMPLİKE KBB AMELİYATLARINI DA YAPIYORUZ”

Balıkesir’de daha öncelerde yapılamayan komplike ameliyatların kliniklerinde artık yapıldığını ifade eden Yard. Doç. Dr. Erhan Arslan, kulak iltihabı ameliyatları, komplike burun ameliyatları, burun içerisinden endoskopik tümör cerrahisi ameliyatları, boyun kanseri ameliyatlarının artık üniversitemizde gerçekleştirildiğini ve hastaların şehir dışına çıkma gereksinimlerinin önemli oranda azaldığını ifade etti. Ayrıca klinik anlamda hedefler doğrultusunda Balıkesir ilinde hastaların tanı ve takiplerinde gerekli olan laboratuvar ekipmanlarının da program dahilinde tamamlandığını ve en son olarak da yeni doğan ve işitme kaybı olan çocukların kulaklarına biyonik kulak ameliyatlarının da gerçekleştirilmesi için gerekli olan laboratuvar ekipmanlarının da alımı için başvuru da bulunduklarını ve en yakın zamanda referans işitme merkezi olma özelliğini taşıyacaklarını ifade etti.  

“KORONADAN DOLAYI AMELİYAT SAYILARIMIZ AZALDI”

Ülkemizin geçirmiş olduğu zorlu dönem ve Corona virüs hastalığından dolayı ameliyat masalarının azalması sebebiyle öncelikli olarak kanser ve zorluk derecesi yüksek ameliyatların tercih edilmesi sebebiyle ve ayrıca Balıkesir dışından hastaların tedavi amaçlı üniversitemizi tercih etmesi sebebiyle de kliniğe olan talebin artmasından dolayı görece olarak daha kolay diğer ameliyatların sayısında kısıtlamaya gitmek zorunda kaldıklarını ve bu yüzden ameliyat randevu zamanının uzadığını ifade etti. Fakat bu sürecin de verimli ve Balıkesir ilinin ihtiyaçları çerçevesinde, kliniğin ihtiyaçları doğrultusunda çalışmalarla geçirildiğini belirten Yard. Doç. Dr Erhan ARSLAN özellikle klinikte hazırlanarak yurt dışı dergilerde yayımlanan makalelerin sayesinde kliniğin ve üniversitenin saygın dergilerde temsil edildiğinin altını çizerek bundan sonraki süreçte hastanemizin büyümesi ve ameliyat masalarımızın da artmasıyla zaten azalmış olan Balıkesir dışı sevk sayısının tamamen ortadan kaldırılmasını hedeflediklerini belirtti.

“BAŞKA İLLERDEN DE HASTALAR GELİYOR”
Ameliyatların başarı oranı da arttıkça insanların kliniğe olan güvenlerinin artması ile şehir dışından gelişlerinde arttığını belirten Yard. Doç. Dr. Erhan Arslan, KBB Kliniği olarak koordineli ve uyum içinde çalıştıklarını belirterek işini düzgün yapmanın mutluluğunu ve Balıkesir iline faydalı olmanın kıvancını yaşadıklarını ve en önemli olarak da halkımızın sağlık ihtiyaçlarını hak ettiği düzeyde Türkiye ve Avrupa standartlarına yakın bir şekilde karşılamalarının kendilerini mutlu ettiğini ve bu mutluluğun hiçbir maddi karşılıkla değerlendirilemeyeceğini de ekledi. 


“KABURGADAN KIKIRDAK ALIP REVİZYON BURUN AMELİYATI YAPIYORUZ”
Klinikte Kulak bölümü, Burun bölümü, Baş-Boyun bölümü görevli hocaların kontrolü altında tüm hastalıklar ayrıntılı ve yakından takip edilerek hastalarımıza daha kaliteli hizmet sunumu amaçlandığını belirten Burun estetiği sorumlularından olan Yard. Doç. Dr. Erhan Arslan burun ameliyatları hakkında ayrıntılı bilgiler verdi. Estetik ve üst solunum yolu problemlerinin aynı seansta giderildiği fonksiyonel rinoplasti konusunda da deneyimli kadroları ile birlikte güzel işler yapıldığını belirten Yard. Doç. Dr. Erhan Arslan, özellikle bir önceki ameliyatında istenilen sonucun elde edilemediği vakalarda da kaburgadan kıkırdak alınarak burun estetik ameliyatlarının başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğinden bahsetti. “Daha önce ameliyat olmuş ancak tekrar burun ameliyatı ve estetiği ihtiyacı olan hastalarda kaburgadan kıkırdak alarak buruna destek koymayı ve yeniden şekillendirmeyi planlıyoruz. Ama kaburgadan kıkırdak alınması işlemi de kendi içinde riskler barındırıyor. Kaburgalar akciğeri saran zarın üstünde yer alıyor. Deneyimsiz ellerde ya da yanlış yapılacak bir işlemle akciğeri zarının hasar görüp komplikasyon gelişme riski var. Bu açıdan baktığımızda da zor bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. Ama biz kendi kliniğimizde bu işlemi uzun süredir gerçekleştiriyoruz. Revizyon burun ameliyatı yaptığımız hastalarda kolaylıkla kaburgadan kıkırdak alma işlemini uygulayabiliyoruz. Bugüne kadar kaburga alımıyla ilgili komplikasyonla karşılaşmadık. Bu açıdan bu ameliyatla ilgili Balıkesir de ortaya çıkmış olan ihtiyacı karşılayabilmekteyiz” dedi.

BURUN ESTETİĞİ AMELİYATLARINA TALEP ÇOK
Burun estetiği ameliyatlarına talebin çok olduğunu vurgulayan Yard. Doç. Dr. Erhan Arslan, “Bizim ilgilendiğimiz hasta grubu daha çok burun estetiği ile birlikte burun içinde de nefes almayla ilgili sıkıntısı olan hastalar. Bu hastalarda hem nefes almayla ilgili sıkıntı gideriliyor hem de burun şeklinin düzeltilip yeniden şekillendirilmesi yapılıyor. Burun travması çok sık görülen bir durum. O açıdan bu ameliyatları sık yapıyoruz. Amacımız hastaya maksimum verimi sağlayacak ameliyatı yapabilmek. Estetik ve burun içi sıkıntısı olan hastaların sayısı oldukça fazla” dedi. 

“BALIKESİRLİLERİN BAŞKA ŞEHİRLERE GİTMELERİNE GEREK YOK”
Gerek medikal gerek de klinik takip açısından kliniğin hedefleri doğrultusunda yetkin kadro ve ekipmanlarla birlikte Balıkesir dışında Bursa, İstanbul, İzmir gibi illere gidilmesine gerek olmadığını belirten Yard. Doç. Dr. Erhan Arslan, bu açıdan hastalarında gerek maddi gerek manevi olarak şehir dışında yıpranmalarının önüne geçilmesinin kendilerini mutlu ettiğini belirtti. Bunun yanında Tıp Fakültesi öğrencileri için stajyer eğitimine ayrıntılı olarak önem verdiklerini belirten Yard. Doç. Dr. Erhan Arslan her ne kadar hasta ve cerrahi alanda hedefledikleri konuma ulaşmalarının yanında özellikle Üniversite kurumu ve eğitim kliniği olmaları sebebiyle genç yetişecek doktorların eğitimine önem verdiklerini belirten Yard. Doç. Dr. Erhan Arslan birçok üniversitenin eğitim programından derlenerek hazırlanan KBB eğitim programı ile öğrencilerin de yetkin bir şekilde eğitim aldıklarından bahsetti. 

FİZİKİ ŞARTLARIMIZIN GELİŞMESİ HİZMET SAYISINI DA ARTIRACAKTIR
Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi KBB Kliniği olarak ekipman sıkıntısı yaşamadıklarını belirten Yard. Doç. Dr. Erhan Arslan, üniversitemizin fiziki şartlarının hedeflenen düzeylere gelmesiyle birlikte ve ameliyat masalarının daha da artması mümkün olduğunda çok daha iyi hizmet vereceklerini belirtti.