Rahmi Anıl Başaran’ın Balıkesirspor alt yapısından yetişip Trabzonspor’a transfer olmasını çok ama çok önemsiyorum.

TFF 1.Ligden düşüldüğü zamandan bu güne kadar 56 milyon borç batağına giren Balıkesirspor’un geleceğinin tek kurtuluş formülü alt yapıdır..

Bugün milyon Euro paraya imza atan futbolcular tarlada yetişmedi. Onlarda çocuk yaşlarında bir takımın alt yapısında futbola başlayıp, yetenekleri de varsa belli bir yaşa geldikten sonra futbol piyasasında kendilerine yer buldular.

Bugün için profesyonel takımların başındaki teknik isimler alt yapıdan gelen futbolculara kendi çıkarları doğrultusunda çok olumlu bakmıyorlar. Ama Balıkesirspor’un özellikle bu sezon yaşadığı sıkıntılar sezon başında takımın başına getirilen Ali Tandoğan’ın Balıkesirspor’un alt yapısından en azından birkaç futbolcuyu oynatma zorunluluğunu getirdi. Daha sonra ki teknik patron Yusuf Şimşek’inde alt yapıdan gelen futbolculara güvenmesi ve şans vermesi bugün için Balıkesirspor’un kasasına 2 milyon liralık bir getiri oldu.

Bu sezon yaşanan zorluklar ve bu zorluklarla mücadele eden Başkan Kadir Dağlı ve yönetim kurulundaki 3-5 yönetici ile birlikte özellikle kendi başkanlığı döneminde bugünleri görerek Rahmi Anıl Başaran gibi alt yapıdaki genç futbolcuları hem Balıkesirspor’a hem de Türk futboluna kazandıran Feyyaz Çiftçi’yi taktir etmek gerekir.

Dağlı yönetimi bir dahaki sezon devam eder etmez onu bilemem ama artık şu çok net bir gerçek. Kendi futbolcu fabrikanı kurup bunu iyi işletemezsen hiçbir kulüp için gelecek çok parlak olmayacak. Balıkesirspor olarak iyi bir koordinasyon ve planlama ile biz bunu başarabiliriz.