Bu günlerde savaş tamtamları çok daha hızlı çalmaya başladı. ABD’nin son yaptığı bombalama ile ortam iyice gerildi. İran’ın atacağı yanlış bir adım savaşı başlatabilir. Daha doğrusu var olan savaşı görünür hale getirir. Buradan dönülür mü? Zor. Çünkü barış diliyle konuşan liderler yok. Barış güvercinlerinin sesi çıkmıyor, can çekişiyor.

Uzun yıllar süren savaşları yaşamış bir millet olarak savaş; istediğimiz en son şeydir. Yaklaşık yüz yıldır devletimiz, terör olayları ve Kıbrıs Harekatı’nı saymazsak, savaş görmedi. Bu yıllarda alınan önlemlerle yaralarımızı sardık, devletimizi toparladık ve dünyaya entegre olarak kalkınmamızı sağladık. İnşallah bu süreç böyle devam eder.

Ancak durum pek parlak görünmüyor. Ortadoğu bataklığı her geçen gün daha çok karışıyor ve bizi içine doğru çekiyor. 1991’de Irak’la başlayan ABD müdahalesi bütün coğrafyada hükümetleri aldı götürdü. Mısır, Suriye, Lübnan derken şimdide İran sırada.

Dünyayı yöneten baronların durmaya niyetleri yok. Öyle şanssız bir dönemden geçiyoruz ki, barışa liderlik edecek bir lider de yok. BOP projesi diye ortaya atılan malum projede sınırları değişmesi planlanan ülkelerden biri de biziz. O yüzden atacağımız her adımı kılı kırk yararak atmalı, geri dönülemeyecek yollara girmemeliyiz. Alacağımız her risk için bütün seçenekleri hesaplamalıyız.

Bu karmaşadan başarı ile çıkan bir Türkiye’nin bölgede güçleneceği aşikardır. Hem içeride hem de dışarıda atacağımız her adımı iyi anlatır ve barışın dilini kullanabilirsek başarabiliriz. İçeride birliğin sağlanması, dışarıdan destek alınması bence buna bağlı. Kısacası, yüz yıldır bizi savaşlardan koruyan “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesini dış politikamızın merkezine oturtmamız gerekiyor. Bu, dış kamuoyunda bize olan desteği de arttıracaktır.

Elbette bütün bunları yaparken askeri açıdan da güçlenerek caydırıcılığımızı arttırmalıyız. Öyle görünüyor ki büyük bir savaş bizi bekliyor. Her türlü hazırlığımızın tam olması önemli. Atatürk; “Savaş milletin hayatı tehlikeye girmedikçe cinayettir.” diyor. Ancak kaçınılmaz bir zorunluluk olursa hazır olmak gerekir.

Allah bizi yönetenlere doğru kararlar almayı nasip etsin. Kolaylıklar versin. Bizi savaşlardan korusun.

Sağlıcakla kalın